Ortez Nedir?

Ortez Nedir?

Bunları ortez, tabanlık, ayak tabanı veya ek olarak biliyor olabilirsiniz. Onlara ne dediğiniz önemli değil, çoğumuzun mükemmel ayakları yok. Bu, neredeyse herkesin ortopedik bir ayakkabıdan faydalanabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, ortez bazılarımıza diğerlerinden daha fazla yardımcı olabilir. Ortezlere ihtiyacınız olan genel işaretleri ve ortezin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Ağrıyı hafifletmek veya daha rahat hissetmek için satın alabileceğiniz iki farklı ayak desteği türü vardır.

Ekler

Ekler reçetesiz bir mağazadan satın alınabilir. Genellikle jel, plastik veya köpük gibi malzemelerden yapılırlar ve ekstra yastıklama ve destek sağlamak için ayakkabılarınıza sığabilirler. Ayaklarınız için özel olarak yapılmasalar da topuklarınızın, ayak parmaklarınızın ve hatta tüm ayağınızın etrafındaki ağrıyı veya baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Ortez

Ortezler, yürüme, ayakta durma veya koşma ile ilgili sorunlar gibi ayak sorunlarını düzeltmek için ayakkabınızın içine giydiğiniz reçeteli eklerdir. Ayrıca diyabet, plantar fasiit, bursit veya artrit nedeniyle yaşayabileceğiniz ayak ağrılarına da yardımcı olabilirler. Ek olarak, tendinit, bunyonlar ve nöromlar gibi durumların tedavisine veya önlenmesine yardımcı olabilirler.

Bir ayak hastalıkları uzmanı ortez ihtiyacım olup olmadığını nasıl belirleyecek?

Ortez ihtiyacınız olan beş işaret şunları içerir:

  • Günde beş saatten fazla ayakta duruyorsunuz.
  • Ayakkabıların yıpranmış.
  • Ayağınızda kemer veya yüksek kemer yok.
  • Ayağınızda veya topuğunuzda şiddetli ağrı var.
  • Az önce alt ekstremitede bir yaralanma geçirdin.

Randevunuzda, ayak hastalıkları uzmanınız genellikle her ayağın 3D görüntülerini veya röntgenlerini çeker ve kapsamlı bir muayene yapar. Yürümenizi, koşmanızı veya ayakta durmanızı izleyebilir ve ayaklarınızın, bileklerinizin, bacaklarınızın ve kalçalarınızın nasıl hareket ettiğini not edebilirler. Ayrıca ayaklarınız, bacaklarınız, kalçalarınız ve sırtınızın fiziksel muayenesini yapacaklardır.

Ortotiğe ihtiyacınız varsa, ayak hastalıkları uzmanı ayağınızdan özel bir kalıp yapacaktır. Kalıp hazır olduğunda, bir çift özel ortez haline getirilecektir.

Ortez çeşitleri

"Sert" veya "İşlevsel" Ortezler - plastik veya karbon fiber gibi malzemelerden yapılmıştır, yürüyüş ayakkabısı veya kapalı burunlu elbise ayakkabısı için en iyisidir. Bu ortezler, ayak ağrıları ve ağrılarının yanı sıra bacaklarınızdaki, uyluklarınızdaki ve sırtınızdaki ağrıları hafifletmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

"Yumuşak" veya "Uyumlu" Ortezler - yumuşak sıkıştırma malzemelerinden yapılmış bu ortezler, rahatsız edici veya ağrılı noktalar üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olmak için yastıklama sağlar.


Ortez giymek için ipuçları

İster mağazadan ortez satın almış olun, ister bir ayak hastalıkları uzmanı tarafından özel dikim yaptırmış olun, bunlar ayakkabınızın tabanına rahatça sığmalıdır. Ortezinizin normal hissetmesi birkaç gün veya hafta sürebilir, ancak ayağınızı ovmamalı veya ağrıya veya baskıya neden olmamalıdır.

Ayakkabınızda herhangi bir kemer desteği veya ayakkabı eklentisi varsa ortez takmadan önce bunları çıkarın. Ortezler ve ekler genellikle doğrudan düz bir ayakkabı eki üzerine giyilebilir

Özel ortezler, tezgah üstü kesici uçlardan daha pahalıya mal olsa da, buna değer. Ayak probleminizin değerlendirilmesinden sonra, birkaç yıl dayanması gereken, kişiye özel, yüksek kaliteli bir kesici uç alacaksınız. Bazı sigorta şirketleri ortezleri bile kapsayacaktır, bu nedenle kapsamınız hakkında bilgi edinmek için planınızı kontrol edin

Ortezinizi yumuşak sabun ve su ile yıkayabilirsiniz. Tekrar giymeden önce tamamen kurumasını bekleyin. Islanırlarsa, kurumaları için düz bir yüzeye koyun. Bunları bir saç kurutma makinesine veya saç kurutma makinesi gibi bir ısıtma cihazının altına koymayın. Daha spesifik bakım talimatları için ayak hastalıkları uzmanınıza danışın