Chopart, Pirogoff, Syme ve Parsiyel Ayak Protezleri

BİZ NE YAPARIZ?

Chopart, Pirogoff, Syme ve Parsiyel Ayak Protezleri

Chopart amputasyonlarında talus ve calcaneus ampute edilmemiştir. Chopart ampütasyonlarında topuğun anatomik yapısı bozulmadığından güdük üzerinde basarak yürüyebilirler. Bu hasta için evde kısa mesafeli yürüyüşler için bir avantajdır. Kişi protezi olmadan topuğuna yük arttırarak ev içi ihtiyaçlarını giderebilir. Ancak Chopart ampütasyonlarında en önemli nokta itme fazının yapılmasındaki güçlüktür. İtme fazını yapamayan ampute topuk vuruşu yapmaya çalışır ve çabuk yorulur. Bu sebeple hastanın orta ve uzun vadeli yürüyüşlerde, gündelik aktivitelerde protez kullanması gerekmektedir. Protez ile hasta daha rahat ve daha konforlu olarak günlük aktivitelerini, daha az yorularak yerine getirebilir.

Syme amputasyonu ayak bileği ekleminden tüm ayak kemiklerinin çıkartılarak tibia ve fibula distal uç çıkıntılarının tıraşlanarak oluşturulduğu amputasyon (dezertikülasyon) şeklidir. Ayak bileği dezertikülasyonundan farkı malleollerin tıraşlanmasıdır. Güdük distalinden vücut ağırlığı taşıtılabilir. Syme protezlerinde , diğer sağlam ayaktaki mesafeye göre kullanılabilecek protez tipleri chopart tipine göre daha fazla çeşitli olabilir.

Syme Protez Avantajları

  1. Tam vücut ağırlığını güdük ucunda taşıtabilme
  2. Doğal yürüyüş paterni
  3. Kısa mesafe protezsiz yürüyebilme
  4. Çocuklarda büyüme potansiyelinde minimum rahatsızlık
  5. Erken protez uygulanabilme

Syme Protez Dezavantajları

  1. Bulböz distal yapısı nedeni ile kozmetik olarak protez sıkıntılı olabilir
  2. Amputasyon sonrası bazen iyileşme zorluğu
  3. Ayak seçiminde zorluk veya protez ayarı zorluğu

Kaynak Prf.Dr.Serap Alsancak (Ankara Üniversitesi)

Chopart Prigoff ve Syme protezlerinde hastanın güdük yapısı ve diğer özelliklerine (boy,kilo, amputasyon nedeni) göre protez tipi uzmanlarımızca belirlenmektedir. Kişiye özel silikondan, karbon ayaklı, sach ayaklı ve en güncel soket tipleri için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler