Düz Taban (Pesplanus)

Düz Taban (Pesplanus)

Düz Tabanlık (Pes Planus) ve İçe Basma: Ayağın fonskiyonel olrak doğru çalışabilmesi için yatay yaylanma hareketinin sağlanılabilmesi büyük oranda ayak iç yanında bulunan kavis oluşumu ile mümkün kılınmaktadır. Bu yapıyı destekleyen kaslarda yaşanılan sıkıntılar düz tabanlık olarak bilinen durumu oluşturmaktadır. Düz tabanlık kalıtsal nedenlerle kasın çalışmaması yanında kiloya bağlı ve sistemik rahatsızlıklara bağlı problemlerden ötürü de sıkıntı yaratabilmektedir.

Sıklıkla romatizma ve diyabete bağlı gelişen deformasyonlar görülmektedir. İç kavisin yeterli olmaması, zaman içinde azalması yürüme mesafesinin azalmasına, erken yorgunluğa, bacakta ve sıklıkla dizde ağrıya neden olmaktadır. Kavisin yeterli gelmemesinin tolerasyonu ayağın daha fazla içe dönmesine ve topuk açısında kaymanın gözlemlenmesine neden olmaktadır.

Zaman içinde bu basma kusuru ön ayakta parmaklarda deformasyonları beraberinde getirmektedir. Tabanlık ayağın doğru fonksiyonel yapıda çalışmasına olanak tanımaktadır ancak etkisi kalıcı değildir. Tabanlık kullanımı ile doğru basılabilmekte ancak tedavisi mümkün olmamaktadır.

Etiketler